Sanalyöremiz
Önceki Belgelendirme Çalışma Grubu Elkitabı Sonraki
Sanalyöremiz
İçindekiler
1. Site içeriğinden Diğer Dosya biçimleri Nasıl Elde Edilir?
1.1. Salt Metin Belgeler Nasıl Üretilir?
2. Linux Kitaplığı
2.1. Çapraz Bağ Özelliği
2.1.1. Sözlüğün Kullanımı
2.2. Genişleme özelliği
2.3. Yansılama kolaylığı
Sanalyöremiz GNU/Linux Kılavuz Sayfaları Çeviri Ekibinin Çalışmalarını içeren bölüm hariç, salt HTML biçimindedir.
Linux Kitaplığı bir Docbook-XML set'idir. Okumakta olduğunuz bu bölüm ise bir Docbook-XML book'udur. HTML dosyalar KiTAPLIK ve bu sayfayı içeren kitap dizinleri altında bir xslt dönüşümü ile otomatik olarak bu kodlardan üretilir.
Sanalyöremizin XML taslakları DocBook XML V4.1.2 DTD paketi sanalyöremiz için özelleştirilerek oluşturulmuştur. XSL dönüşümü için xsl-stylesheet-1.49 paketinden faydalanılmış ancak bu paket sanalyöremiz için özelleştirilmiştir. Sanalyöremizin kodu standart xsl-stylesheets-1.49 paketiyle çalışmaz. Sadece bol bol hata üretir. Bu bakımdan denemek isterseniz, bu paketi anonim CVS erişimimizi kullanarak almanızı öneririz.
Sanalyöremizi oluşturan taslaklar cvs ile alınabilir. Sanalyöremizin XML taslakları projemize alt yapısını sunan SourceForge CVS sunucusunda bulunmaktadır. Bu taslaklara webcvs üzerinden erişebileceğiniz gibi anonim CVS erişimi ile doğrudan makinanıza indirebilirsiniz. Internet'e bağlı değilseniz bağlanın ve konsolda (ya da xterm'de):
cvs -d:pserver:anonymous@belgeler.cvs.sourceforge.net:/cvsroot/belgeler login
komutunu girdikten sonra sizden parola istenecek. Birşey yazmadan <Enter> tuşuna basın ve:
cvs -z3 -d:pserver:anonymous@belgeler.cvs.sourceforge.net:/cvsroot/belgeler \
co -P sitesrc
komutunu verin. Kısa bir süre sonra dosyalar makinanıza akmaya başlayacak. İşlem tamamlandığında bulunduğunuz dizinin içinde bir dizin, sitesrc dizinini göreceksiniz. Sanalyöremizi oluşturan tüm kodu bu dizinin altında bulacaksınız.
Sanalyöremizi yansılamak için halihazırda rsync kullanıyoruz. Resmi yansımızı sunmak isterseniz, grup koordinatörlerimizle iletişime geçiniz.
Proje sayfamızın adresi http://sourceforge.net/projects/belgeler olup burada sayamadığımız ancak SourceForge tarafında projelerin izlenmesine yönelik pek çok özelliği kullanarak çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Görev Dağılımı Başlangıç Site içeriğinden Diğer Dosya biçimleri Nasıl Elde Edilir?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası