Çıktılama ve Çıkış Durumu
Önceki tput: Taşınabilir Uçbirim Denetimi Sonraki
Çıktılama ve Çıkış Durumu
tput komutu uçbirim yeteneklerinin dizgesel, mantıksal ve sayısal türlerinin herbiri için farklı çıktılar üretir.
Komut satırında belirtilen terminfo yeteneği bir dizge ise tput onun değerini gösterir ve 0 durumu ile çıkar. Eğer yetenek kullanılan uçbirim türü için tanımlanmamışsa tput bir çıktı üretmeksizin 1 durumu ile çıkar.
Eğer yetenek sayısal değerliyse, tput onun değerini (bir tamsayı) gösterir. Eğer yetenek kullanılan uçbirim türü için tanımlanmamışsa tput -1 değerini gösterir. Bir hata oluşmadıkça, sayısal yetenekler için çıkış durumu daima 0'dır. Olası çıkış durumlarının tam listesi için Hata İletileri bölümüne bakınız.
Eğer yetenek seçimlikse, tput bir çıktı üretmez, eğer yetenek kullanılan uçbirim türü için tanımlanmamışsa 1 ile aksi takdirde 0 durumu ile çıkar. Termcap yeteneklerinin daha ayrıntılı açıklamaları için Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı belgesinin Uçbirim Yeteneklerinin Tanımları bölümüne bakınız.
Sayısal yeteneklerin değerleri kabuk değişkenlerine kaydedilmelidir, böylece tput'u tekrar kullanmaksızın bu değerler tekrar kullanılabilir. Örnekler:
Bourne, Bourne-again ve Korn kabuklarında:
bir ortam değişkenine atamak için: COLUMNS=`tput cols` export COLUMNS

bir yerel değişkene atamak için: tabwidth=`tput it`
C kabuğu için:
bir ortam değişkenine atamak için: setenv COLUMNS `tput cols`

bir yerel değişkene atamak için: set tabwidth = `tput it`
Dizge değerli yeteneklerin değerleri daha sonra echo komutunda kullanılmak üzere aynı yolla kabuk değişkenlerine kaydedilebilir. echo komutu çoğu kabuğun yerleşik komutlarından biri olduğundan tput'tan daha hızlı çalışacaktır. Bununla birlikte, tput yerine echo kullanımı geciktirme gerektiren yeteneklerde sorunlara yol açabilir. Çünkü geciktirme için kullanılan boş ('\0') karakter echo dahil hiçbir komuta argüman olarak belirtilemez.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
tput Kullanımı Başlangıç Daha Fazla Örnek
Bir Linux Kitaplığı Sayfası